OER-CRAFT

Kurz venovaný základným právnym a regulačný záležitostiam

BL_COU_SK  

 Title:
Kurz venovaný základným právnym a regulačný záležitostiam
 Keywords
Podnikateľský model a podnikateľský plán, legislatívne požiadavky
 Author:
AE
 Languages:
English
 Objectives/goals:
Na konci tohto kurzu by ste mali lepšie porozumieť tomu, čo potrebujete pre zriadenie vášho podnikania.

 Description:
V rámci thoto kurzu je našim cieľom ďalej prejsť prvé kroky, ktoré potrebujete urobiť pre založenie vášho podnikania. Niektoré sa môžu týkať legislatívnych požiadaviek (napr. právne formy, administratívne regulácie, sociálne poistenie a pod.), niektoré môžu byť inej povahy (napr. podnikateľský plán), avšak tak či tak je užitočné zamerať sa na to, aké výzvy nás v budúcnosti očakávajú.
V tréningovom manuáli venovanom legislatívnym požiadavkám sme uviedli, že Európska únia si je vedomá ťažkostí vo všetkých členských štátoch, s ktorými sa stretávajú podnikatelia, keď si chcú založiť firmu. V niektorých členských krajinách došlo k zlepšeniu, avšak je potrebné ďalšie úsilie, aby sa tento cieľ dosiahol. Napríklad, členské štáty boli, okrem iného, vyzvané, aby “skrátili čas potrebný na vydanie licencií a iných osvedčení, ktoré sú potrebné na začatie podnikania na jeden mesiac”.
V spomínanom tréningovom manuáli sme tiež uviedli, že hlboko veríme, že rovnako dôležité ako naplnenie všetkých legislatívnych požiadaviek, je strategické rozhodnutie o spôsobe, akým váš podnikateľský nápad prinesiete na trh. Za týmto účelom sa potrebujete dôkladne zamyslieť nad všetkými súvislosťami založenia podniku, rozvíjajúc pri tom vašu víziu, pripravujúc sa na najhoršie a tvrdo pracujúc pre dosiahnutie toho najlepšieho.
Prvé dve časti nasledujúceho kurzu pokryjú prvé kroky, ktoré je potrebné zvážiť ešte pred zastrešením podnikania nejakou právnou formou. Tretia časť sa následne bude zaoberať legislatívnmi požiadavkami na podnikanie.


 Course contents:

 PODNIKATEĽSKÝ MODEL

AKO VYTVORIŤ USKUTOČNITEĽNÝ PODNIKATEĽSKÝ MODEL

Clic to read  SEKCIA 1: MODEL “CANVAS”



Ted Greenwald v časopise Forbes ponúka dobrý príklad, ako využitie nového podnikateľského modelu môže znamenať zmenu neúspechu na úspech. Vysvetľuje príklad spoločnosti Xerox a jej produktu Xerox914, ktorý v roku 1959 “... ako prvý kopírovací prístroj so suchým procesom a kopírovaním hárkov papiera mal potenciál zvrátiť situáciu v odvetví, avšak bol šesťkrát drahší ako alternatívne výrobky iných výrobcov. Potenciálni partneri by o neho za takých okolností nemali záujem. Spoločnosť preto vytvorila nový podnikateľský model. Namiesto predaja prístroj začala prenajímať za 95 dolárov na mesiac vrátane 2000 kópií zdarma, a účtovala pár centov za každú ďalšiu kópiu. Vďaka jednoduchosti používania a rýchlosti modelu 914 zákazníci začali čoskoro robiť mesačne desaťtisícky kópií, a kopírovací prístroj, ktorý nebolo možné predávať, sa stal generátorom obrovských príjmov.”
Zmena teda spočívala v kladení dôrazu na zákazníka. Hovoríme tomu zákaznícky zameraný prístup, a môžeme ho zhrnúť v nasledovných krokoch:
• Zákaznícke segmenty alebo pre koho je určený váš produkt. Zákazník je stredobodom tohto modelu, preto je potrebné ho čo najlepšie spoznať.

 Pre aké skupiny vytvárate hodnotu?
 Kto je vašim najdôležitejším zákazníkom?

• Ponuka hodnoty, alebo čo sa chystáte zákazníkovi ponúknuť. Úzko súvisí s prvým krokom, tento druhý navrhuje vykonať dôkladné a hlboké úvahy o tom, aký rozdiel váš produkt zákazníkovi prináša.

 Aká je základná hodnota, ktorú postkytujete zákazníkovi?
 Ktoré potreby zákazníkov uspokojujete?

• Distribučné kanály, alebo ako chcete osloviť vašich zákazníkov a ako im budete dodávať vaše produkty.

 Prostredníctvom ktorých kanálov chcete dosiahnúť svojich zákazníkov?
 Ktoré kanály fungujú najlepšie? Koľko stoja? Ako ich možno integrovať do rutiny vás a vašich zákaníkov?

• Vzťahy so zákazníkmi alebo aký druh väzieb sa chystáte vytvoriť s vašimi zákazníkmi. Ide najmä o službu, ktorú im budete poskytovať.

 Vytvorenie akých vzťahov od vás očakávajú vaši zákazníci?
 Ako to viete integrovať do vášho podnikania z hľadiska nákladov a formy?

• Zdroje príjmov, alebo ako si váš produkt alebo službu cenia vaši zákazníci, koľko sú vlastne ochotní za ne zaplatiť. Je tiež dôležité odhadnúť, ako bude vaše podnikanie prinášať príjmy, ich pravidelnosť, atď.

 Za akú hodnotu sú zákazníci ochotní platiť? 
 Koľko a ako platia momentálne? Ako by preferovali platiť? 
 Koľko prispieva každý zo zdrojov príjmov k celkovým príjmom?

• Kľúčové zdroje, tu ide o to, čo je potrebné na poskytovanie hodnoty pre zákazníkov, môžu byť nimi stroje, ľudia, atď.

 Aké zdroje vyžaduje vaša ponuka hodnoty? 
 Aké zdroje sú najdôležitejšie pre distribičné kanály, vzťahy so zákazníkmi, príjmove toky atď.? 

• Kľúčové činnosti, vo vzťahu ku všetkému, čo je potrebné na poskytnutie hodnoty pre zákazníka.

 Aké aktivity vyžaduje vasa ponuka hodnoty?
 Aké aktivity sú najdôležitejšie pre distribičné kanály, vzťahy so zákazníkmi, príjmove toky atď.?

• Kľúčoví partneri, ktorým nie je niekedy prikladaná dôležitosť, akú si zaslúžia. Sú kritickí v strednodobom a dlhodobom horizonte. Hovoríme o finančných inštitúciách, investoroch, dodávateľoch a ďalších zainteresovaných stranách, ktoré ovplyvňujú vaše podnikanie.

 Kto sú vaši kľúčoví partneri/dodávatelia? 
 Aké sú motivácie pre uvedené partnerstvá?

• Nákladová štruktúra, čo komu kedy treba uhradiť.
 Aké sú najväčšie nákladové položky vo vašom podnikaní?
 Ktoré kľúčové zroje/aktivity sú najdrahšie?
Clic to read  MODEL “LEAN START UP”



Tento nový prístup k podnikateľskému modelu je založený na validovanom učení ako čo najskôr získať vstupy od zákazníkov, aby sme nemuseli plytvať zdrojmi na výrobok alebo službu, ktorý pre našich zákazníkov nebude mať hodnotu. Jeden z hlavných cieľov tohto prístupu je eliminovať neistotu v procese vývoja produktu. Namiesto jeho vyvíjania izolovane od zákazníkov začínajúce podniky počas vývoja proukt neustále vystavujú spätnej väzbe od zákazníkov. Vďaka tomu tak uplatňujú prístup, ktorý im umožní robiť informovanejšie rozhodnutia o tom čo budovať, od samotnej podstaty produktu až po farebnosť jednotlivých prvkov. 
Pôvodne koncipovaný pre začínajúce firmy (start-upy) pôsobiace v oblasti moderných technológií, tento model založený na knihe Erica Riesa: Lean Startup (Ako budovať úspešné podnikanie na základe neustálej inovácie), má nasledovné hlavné prvky:
• Jeho hlavným cieľom je čo najviac znížiť podnikateľské riziko pri uvádzaní nového výrobku na trh.
• Ide o priebežné učenie sa, majúc vždy na mysli reakciu trhu po uvedení sa na trh. To je dôvodom, prečo je dôležité udržiavať naširoko otvorené komunikačné kanály so zákazníkmi na získanie spätnej väzby o tom, ako vnímajú nový produkt alebo službu.
• Uvedenie minimálne životaschopného výrobku (z angl. MVP – minimum viable product) s najnižšími nákladmi čo možno najskôr tak, aby sa čím skôr získala spätná väzba z trhu. Týmto spôsobom si buď overíte správnosť alebo získate podnety na zlepšenie svojho produktu, pričom zároveň znižujete svoje výrobné náklady.
Je to o prístupe “mysli vo veľkom, začni v malom, škáluj rýcho”


PODNIKATEĽSKÝ PLÁN

Clic to read  VŠEOBECNÉ ZÁSADY



I keď ho mnohí považujú za krok predchádzajúci samotnému založeniu spoločnosti, podnikateľký plán nás môže taktiež previesť procesom vývoja a konsolidácie podnikania. Ako sme objasnili v príslušnom tréningovom manuáli, podnikateľský plán je často považovaný za tradičný nástroj pri vzniku podnikania. Rovnako však ide o vhodný spôsob na spoznanie, zlepšovanie a rozvoj vašich podnikateľských nápadov. Okrem toho, ako sme už uviedli, predstavuje vašu vizitku pred potenciálnymi investormi, verejnou správou, financujúcimi subjektmi a ďalšími zainteresovanými subjektmi. 
Súšaťou podnikateľského plánu by malo byť, v závislosti od jeho autora, viacero prvkov. Ako sme už uviedli, jeho písanie by malo byť procesom sebareflexie, či máme k dispozícii zdroje potrebné na podnikanie, a kde tieto zdroje získať.
Clic to read  HLAVNÉ PRVKY PODNIKATEĽSKÉHO PLÁNU



T Prvky, ktoré by mali byť súčasťou vášho podnikateľského plánu, sú:
• Portagonosti.
Pokiaľ ste živnostníkom, túto časť môžete nahradiť osobnou úvahou o tom, či ste pripravený na takúto skúsenosť a či na to máte potrebné zručnosti a znalosti. Na druhej strane, ak si priberáte na podnikanie partnerov, mali by ste preukázať, že ich pre vaše podnikanie potrebujete z hľadiska doplnenia schopností a funkcií.
• Podnikateľské príležitosti a analýza odvetvia.
Každé podnikanie vychádza z odhaľovania príležitostí. Vo svojom podnikateľskom pláne musíte jasne uviesť problémy zákazníkov alebo ich potreby a ako sa ich chystáte naplniť. Okrem toho musíte uviesť ekonomickú hodnotu príležitosti, ktorú ste ochotní dať do praxe. Niektoré otázky, ktoré je potrebné v tejto riešiť fáze, sú:
o Čo zákazníci robia neefektívnym spôsobom?
o Ktoré potreby by mohli byť naplnené lepším spôsobom?
o Aká je ekonomická hodnota môjho riešenia?
Zároveň spolu s cieľom definovať odvetvie a jeho rastový potenciál, mali by ste presne opísať trh, na ktorom budete súťažiť, bariéry vstupu naň a akékoľvek ďalšie aspekty, ktoré považujete za relevantné a je potrebné ich zvážiť.
• Produkt a plán výroby.
V tejto časti budete musieť podrobne vysvetliť, čo robí vaše podnikanie odlišným, aký druh inovácie prinášate, výhody vášho výrobku resp. služby a či už sú výrobky alebo služby podobného typu na trhu. Pokiaľ ide o výrobný plán, je dôležité okrem iných faktorov identifikovať aj zdroje a suroviny potrebné na výrobu produktov a limity výrobnej kapacity.
• Analýza trhu, zákazníkov a konkurencie
Ak potrebujete vytvoriť segmentáciu trhu a poznať jej dôsledky, musíte sa odvolávať na váš skutočný a potenciálny trh. Identifikácia konkurentov je tiež rozhodujúca. V tejto fáze musíte dôkladne preštudovať ich výrobky/služby, ako oslovujú svojich zákazníkov a prečo zákazníci konkurencie kupujú jej tovar. 
• Plán marketingu a komunikácie
Táto časť je rovnako dôležitá ako ostatné. Zameriava sa na nástroje, ktoré sa chystáte použiť na marketing svojich výrobkov alebo služieb. Pokiaľ ide o marketingový plán, odporúčame vám pozrieť sa na príslušný tréningový manuál na tejto on-line platforme.
• Hospodársky a finančný plán
Čísla a zase čísla, odhady a prognózy. Pokiaľ ste dospeli až do tejto fázy, je nevyhnutné zistiť si čo možno najpodrobnejšie výšku počiatočnej investície a ako ju budete financovať. Súhlasíme s tým, že odhady sú len odhadmi, ale napriek tomu čím sa dostanete k realite bližšie, tým lepšie. Je vhodné dobre spoznať pojmy akými sú aktíva a pasíva (súvaha), výkaz ziskov a strát, plán peňažných tokov a zistiť bod zlomu (break-even point), od ktorého už začnete vytvárať zisk.


LEGISLATÍVNE POŽIADAVKY NA ZAČATIE PODNIKANIA

Clic to read  VŠEOBECNÉ ZÁSADY V RÁMCI LEGISLATÍVNYCH POŽIADAVIEK



Európska únia si je vedomá ťažkostí vo všetkých členských štátoch, s ktorými sa stretávajú podnikatelia, keď si chcú založiť firmu. Nedávne vyhlásenia Komisie a jej stratégie odhalili všetky nezrovnalosti akými sú:
• Regulačná záťaž, ktorej musia podnikatelia čeliť od začiatku svojho podnikania, 
• Byrokracia, ktorá bezprostredne ovplyvňuje mikropodniky v ich každodennej činnosti,
• Rozsiahle komplikácie v správe a platen daní. 
Členské štáty boli, okrem iného, vyzvané, aby “skrátili čas potrebný na vydanie licencií a iných osvedčení, ktoré sú potrebné na začatie podnikania na jeden mesiac”. V niektorých členských krajinách došlo k zlepšeniu, avšak je potrebné ďalšie úsilie, aby sa tento cieľ dosiahol.
Vo všeobecnosti, hlavné legislatívne požiadavky na založenie vašej spoločnosti budú závisieť od štruktúry podnikania (t.j. právnej formy), o ktorej uvažujete pre svoj podnikateľský nápad. Niektoré z faktorov, ktoré by mohli mať dopad na toto rozhodnutie, môžu byť nasledujúce:
 Množstvo povinností a záväzkov v rámci prevádzky vášho podniku.
 Počet podporovateľov vašej podnikateľskej iniciatívy. Niektoré právne formy si môžu vyžadovať určitý počet spoločníkov, aby sa naplnila požiadavka minimálneho počtu osôb potrebných na registráciu firmy.
 Daňový režim a fiškálne povinnosti by mohli taktiež predstavovať relevantný faktor pri voľbe. Situácia nebude istotne rovnaká pri založení spoločnosti, keď je jej obrat malý, s očakávaním rastu a potom, keď budete viesť skonsolidovanú spoločnosť, dosahujúcu istú úroveň príjmov.
 Typ vykonávanej činnosti by mohol mať taktiež vplyv na vašu voľbu. V oblastiach podnikania, pre ktoré je určený tento tutoriál – umelecké remeslá, kultúrne a tvorivé aktivity, sú zvyčajnými typmi na vykonávanie podnikania živnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným. V niektorých krajinách EÚ je špecifickým typom obchodnej spoločnosti sociálny podnik, resp. družstvo, ktoré sa tiež využívajú v tejto oblasti podnikateľských činností.
Clic to read  PRÁVNE FORMY



Ako sme uviedli už skôr, právna forma, ktorú si zvolíte pre realizáciu vášho podnikateľského nápadu, bude priam ovplyvňovať množstvo rozličných aspektov počas života vášho projektu, od ručenia po daňový reži.x; 
V oblasti právnych foriem existuje široký výber možností, v závislosti od krajiny, v ktorej chcete svoje podnikania založiť. Za účelom zhrnutia je nižšie uvedená tabuľka hlavných typov spoločností, s ktorými sa môžete stretnúť, spolu s ich hlavnými charakteristikami.
Prosím, majte na pamäti, ako sme už hovorili, že môžete mať k dispozícii širšiu škálu typov spoločností v závislosti od krajiny, v ktorej si želáte začať podnikať. Za tým účelom Vám odporúčame kontaktovať národné podporné agentúry, ktoré Vám poskytnú pomoc v týchto záležitostiach. Respektíve môžete navštíviť Váš EÚ portál, na ktorom nájdete užitočné odkazy na národné poradenské agentúry pre rozvoj podnikania: http://europa.eu/youreurope/business/start-grow/start-ups/index_en.htm#
Clic to read  DANE A PLATENIE DANÍ



Dane a ročné zúčtovania. Svoju spoločnosť musíte zaregistrovať na vám príslušnom (národnom) daňovom úrade. Dobrá znalosť a pochopenie daňových povinností je kľúčom k zabezpečeniu riadneho chodu vašej prevádzky bez problémov so správcom dane. Nepodceňujte ich. Vedenie riadneho účtovníctva o všetkých Vašich transakciách (účtovných prípadoch), príjmoch a výdavkoch je dôležité, nakoľko budete musieť riadne odviesť daň. V týchto záležitostiach by mohlo stáť za zváženie obstaranie odborného účtovného a/alebo daňového poradenstva, nakoľko nemusíme byť odborníkom na všetko a toto sú komplexné záležitosti. Z toho dôvodu Komisia navrhuje znížiť náklady na zabezpečenie daňových povinností za účelom zlepšenia podnikateľského prostredia pre malé podniky a vo svojom Akčnom pláne pre podnikanie 2020 vyzýva členské štáty, aby “…vytvorili taký systém správy daní, ktorý by bol priateľskejší v rannom štádiu rozvoja podnikania. Znížiť náklady na zabezpečenie daňových povinností uľahčením spôsobu podávania daňových priznaní a odvádzania daní…”
Registrácia platiteľa DPH. Ako už asi viete, DPH je skratka pre daň z pridanej hodnoty, ktorá sa uplatňuje pri predaji v celej EÚ. DPH je to, čo svojim zákazníkom účtujete “extra” (daň na výstupe) a je tým, čo ste “extra” zaplatili svojim dodávateľom (daň na vstupe). Rozdiel potom predstavuje to, čo dostanete spať ako vratky DPH alebo to, čo musíte odviesť správcovi dane. 
Štandardná sadzba DPH závisí od daňovej legislatívy každého členského štátu, smernice EÚ stanovujú minimálnu výšku sadzby DPH. V roku 2016 je na úrovni 15%. Jednotlivých 28 členských štátov je oprávnených stanoviť si vlastnú sadzbu DPH od tejto úrovne vyššie. Existujú však tovary s nižšou sadzbou a takisto tovary oslobodené od dane. EÚ umožňuje taktiež zaviesť najviac dve nižšie sadzby DPH. Odporúčame vám, aby ste si preverili, aká sadzba dane z pridanej hodnoty sa vzťahuje na tovar, ktorý vyrábate alebo na služby, ktoré poskytujete. V niektorých členských štátoch majú napríklad služby v oblasti kultúry nižšiu sadzbu DPH, čo je zároveň nepriamy spôsob podpory rozvoja tohto odvetvia.
Pri registrácii u príslušného správcu dane na vnútroštátnej úrovni Vám bude pridelené registračné číslo platiteľa DPH. Štandardne, ak ste platiteľom DPH, a poskytnete zdaniteľné plnenie inému podnikateľovi, ste povinný vystaviť faktúru s DPH, a to buď v papierovej alebo elektronickej podobe. DPH sa štandardne pripočíta k cene tovarov alebo služieb na Vašej faktúre. Vaše IČ DPH musí byť uvedené na všetkých Vašich faktúrach, ktoré vystavujete Vašim zákazníkom. Taktiež tam musí byť uvedená suma DPH, ktorá sa účtuje a iné požadované resp. obvyklé údaje. Z tohto pravidla však môžu existovať výnimky.
DPH na cezhraničnej úrovni - pokiaľ nakupujete alebo predávate tovary alebo služby v rámci iných štátov EÚ, platia iné pravidlá. V súčasnosti je v platnosti nová legislatíva pre tento typ DPH, ktorá má za cieľ zachytávať podvody pri cezhraničných transakciách. Je potrebné rozlišovať, či ide o tovar alebo služby. Neúčtujete DPH, ak predávate tovar inému podniku, ktorý má platnú registráciu platiteľa DPH. Ak však nejde o platiteľa DPH, v takom prípade musíte DPH účtovať. Váš obchodný partner je povinný Vám poskytnúť túto informáciu vopred, alebo si môžete overiť existenciu registračného čísla platiteľa DPH v databáze EÚ (VIES).
V prípade, ak predávate Váš tovar konečným spotrebiteľom, musíte sa zaregistrovať v krajine, v ktorej tovar predávate, a účtovať im platnú DPH v danej krajine. Registračnú povinnosť nemáte v prípade, ak celkový objem z predaja v danej krajine neprevýši hodnotu stanovenú každou krajinou, a to buď € 35.000 alebo € 100.000. Napríklad všetky štáty, z ktorých pochádzajú partneri tohto projektu OER-CRAFT, stanovili túto hranicu na € 35.000. Akýkoľvek predaj, presahujúci túto hranicu bude pre Vašu spoločnosť znamenať povinnosť zaregistrovať sa ako platiteľ DPH v danej krajine a účtovať národnú sadzbu DPH s dôsledkami, ktoré môžete predvídať.
Na druhej strane, ak Vaša spoločnosť poskytuje služby, čo je často prípad mnohých kreatívnych odvetví, resp. kultúry, neúčtujete DPH, ale vaši obchodní partneri – zákazníci, ktorým služby poskytujete, ju budú musieť zaplatiť vo výške ich príslušnej národnej sadzby (tzv. „reverse charge“ mechanizmus). Vy si však vždy môžete odpočítať DPH, ktorú ste museli zaplatiť, aby ste mohli poskytnúť služby pre toho zákazníka. A znovu, ak je zákazník, ktorému poskytujete službu, koncovým zákazníkom, môžete účtovať DPH vo výške sadzby vašej domovskej krajiny, avšak s výnimkou telekomunikácií, rozhlasového a televízneho vysielania a elektronických služieb, kde sa aplikujú pravidlá spotrebiteľského práva.
Samozrejme, všetky tieto pravidlá majú množstvo výnimiek. Ako isto chápete, mohlo by stáť za zváženie vyhľadať odbornú pomoc a služby, ktoré by Vám pomohli s týmito administratívnymi záležitosťami.
Clic to read  ĎALŠIE LEGISLATÍVNE POŽIADAVKY



Zaregistrujte sa na správne sociálne poistenie. V niektorých prípadoch zaviedli národné úrady špecifické schémy sociálneho zabezpečenia (poistenia), na ktoré sa prihlasujú fyzické osoby buď ako živnostníci alebo konatelia s.r.o. V niektorých iných prípadoch sa konatelia považujú za zamestnancov, a teda je potrebné ich zaregistrovať takto. Niektoré členské štáty aplikujú rozpätia podľa obratu, po prekročení ktorých vzniká povinnosť registrácie. Opäť pripomíname, že by ste mali kontaktovať národné inštitúcie za účelom zistenia najlepšej schémy.
Žiadosti o udelenie licencií. V jednotlivých členských štátoch existuje pomerne široké spektrum rôznych druhov oprávnení a licencií. Záleží na type podnikateľskej činnosti, ktorú vykonávate. Oprávnenia môžu byť vydávané úradmi na rôznych úrovniach štátnej a verejnej správy, počnúc od miestnych po štátne úrady. V každom prípade by ste im mali venovať pozornosť, pretože v prípade ich absencie môže dôjsť k zdržaniu pri začatí Vašich podnikateľských aktivít.
Členské štáty a Európska únia uznali potrebu znížiť a urýchliť právne požiadavky potrebné pre začatie podnikania. Sú si vedomí kľúčovej úlohy, ktorú majú malé a stredné podniky na hospodárskom raste a tvorbe pracovných miest v celej Európe. Komisia spoločne s členskými štátmi monitorujú časo-náklady v súvislosti so založením podnikania na národnej úrovni
 Indicators


 Bibliography

Bibliografia Pre Business Model Canvas:
https://canvanizer.com/new/business-model-canvas
http://www.forbes.com/sites/tedgreenwald/2012/01/31/business-model-canvas-a-simple-tool-for-designing-innovative-business-models/#1c374b1277c8
www.andaluciaemprende.es
Pre model Lean start-up:
http://theleanstartup.com/principles
http://thenextweb.com/entrepreneur/2015/07/05/whats-wrong-with-the-lean-startup-methodology/
Pre analýzu hodnotového reťazca:
.- Michael Porter: Competitive Advantage: Creating and Sustaining Superior Performance.
.-https://www.strategicmanagementinsight.com/tools/value-chain-analysis.html
.-http://www.businessnewsdaily.com/5678-value-chain-analysis.html

Pre podnikateľský plán:
www.andaluciaemprende.es
https://www.gov.uk/write-business-plan
http://ec.europa.eu/environment/eco-innovation/files/docs/getting-funds/business_plan_guidelines.pdf
 Pre legislatívne požiadavky:
http://europa.eu/youreurope/business/start-grow/start-ups/index_en.htm
It is quite advisable to have a look at http://ec.europa.eu/internal_market/eu-go/index_en.htm , where you will find the Points of Single Contacts in each member country.
Information on cross – border VAT stems from the Your Europe Portal at http://europa.eu/youreurope/business/vat-customs/cross-border/index_en.htm
Study on compliance by Member States on the time needed to get licences and permits to take up and perform the specific activity of an enterprise.
Entrepreneurship 2020 Action Plan, reigniting the entrepreneurial spirit in Europe

 Related material:
bl_course_sk_final.docx